Biz aslında hayvan severler olarak kedilerin “mır” lamasını genelde sevildiğinde ya da sevilmek istediğinde ,mutlu olduğunda ya da bir şey istediğinde yaparlar diye düşünürüz. Ancak gelin görün ki araştırmalar sadece bu şekilde olduğunu söylemiyor. Biraz daha açalım.

İlk olarak kediler ilk kez bir haftalıkken süt emmeye başladıkları zaman mırıldamaya başlarlar ve süt akışını hızlandırmak için de annelerini ovarlar, bu şekilde anneleri de mırlamaya eşlik eder. Bu demektir ki anne ve yavru arasındaki ilişki iyi ve her şey yolundadır.

Bazen ev kedileri sahibinin yanında dolaşarak mama akabilmek için şekilden şekle girer. Bu şekilden şekle giriş sırasında da bu mırlamayı duyabiliriz .Aynı zamanda kediler birbirleriyle selamlaşırken ya da sevdiği bir insanı gördüğünde de sürtünür ve mırlamaya başlayabilir. Ya da kucakta el teması sırasında da bu mırlamalarla sık sık karşılaşırız.
Kediler her zaman mutlu oldukları zaman mırıldamazlar. Mesela sahibine sinirlenen bir kedi ya da tanımadığı biri tarafından bacak ve kalça bölgesinden sevilen bir kedi, rahatsız olduğunu belirtmek maksatlı uyarı anlamında mırlayabilirler. Örneğin bir kedi kaza geçirdi diyelim, acı çeker ve mırlamaya başlar. Ya da bir insan tarafından travma görmüş bir kedi ,korktuğunda da mırlamaya başlayabilir.

Mırlama aslında duymasını bilenlere göre değişmektedir. Elbette ki kedi mutlu olduğunda mırıldar. Bu zaten en çok görülen mırlama biçimidir. Fakat annesinden süt emen bir kedi ya da sahibinin okşadığı yetişkin bir kedi mevcut durumlarının sürmesini sağlamak için de mırlarlar. Bu mırıldamalar aslında farklı tondadır.
Gözden kaçırdığımız diğer bir husus da kediler sevgilerini ve mutluluklarını yalama ve sürtünme üzerinden gerçekleşir. Bu mevcut davranışı insanlara da yapıp yapmadıkları konusunda çok açık araştırmalar halihazırda yoktur. Ancak biz gözlemlere ve incelemelere baktığımızda bir kedinin sahibini sevdiğini davranışsal olarak ilkinde mırlama, ikincisinde yalama, üçüncüsünde de sürtünme ve yanımıza gelip karnını, göbeğini açma hareketlerine bakarak karar veriyoruz. Umuyoruz ki sevgili kediler biz insanlarını ve sahiplerini seviyorlardır.

Yorum Yap

İletişime Geçin