İlk önce bu temel bilgileri bilelim;
Kedilerin ergenlik yaşı; beslenme çevresel faktörlere ve ırkına da bağlı olarak değişmekle birlikte 5 aylık ve 12 aylık yaş aralığında gerçekleşmektedir. İdeal çiftleşme yaşı ise 1.5 yaş ile 7 yaş arasındadır. Kedilerde gebelik süresi 56-⁶⁵ gün arasındadır.

Kediler doğum anına yaklaştıklarında yemeden içmeden kesilirler ve kendilerine sessiz sakin yer aramaya başlarlar mesela kendilerine özel bir kutu, bir dolap ya da karanlık bir yer bulurlar. Vücut ısıları bir veya iki derece düşmüş olur. Genelde huysuz olurlar ve bazı kediler ilgiyi hiç sevmez ve istemezler.

Genellikle kediler bir doğum esnasında ortalama 4-5yavru doğururlar ve tahmini 4saatte doğum tamamlanır.( Bu sağlıklı bir ortamda, sağlıklı bir kedi için). Bu saatler değişmekle birlikte doğum yaklaşık 24saate kadar uzayabilir. Her yavru çıkışından sonra anne gelen yavrunun doğum kesesini (amniyotik kese) çekip aldıktan sonra ağzını ve burnunu yalar ve ilk nefes alışını sağlar. Sonrasında ise göbek bağını yavrunun karnına bir kaç cm kala olacak şekilde yemeye başlar. Kalan parça kendiliğinden kuruyup düşer. Bu şekilde diğer yavrularda da aynı işlem tekrarlanır ve en sonunda da kendisine besin sağlayacak olan plasentayı yer. Çünkü yorgun düşmüştür ve bu şekilde anne kendini toparlamaya çalışır.

Kedilerin normal bir doğumda , insanların yardımına genellikle ihtiyaçları yoktur. Çünkü kediler doğum anında kendilerine bakmakta ustadırlar. Ancak iyi bir gözlemle kedinizi uzaktan inceleyebilirsiniz. Kedilerinizi rahatsız etmeden, stressiz bir ortam hazırlamanız gerekir çünkü bazı vakalarda stresten dolayı doğum saatlerce sürebilir. O yüzden her yarım saatte bir kontrol etseniz ideal olabilir. Akıntısı gelen bir kedinin en kötü 2saat süre içerisinde bir yavru çıkartması gerekmektedir, saatini aşıyorsa ya da yavrular saatlerdir gelmiyorsa ve de gözlemlediğiniz kadarıyla başka bir terslik olduğunu düşünüyorsanız (ölmüş bir yavru gibi ya da annenin sağlığını kaybetmesi gibi) Veteriner Hekiminize danışabilirsiniz.

Peki yavrularımız doğdu sağlıklı mı ?

Öncelikle bulunduğunuz ortamı stressiz ve sıcak tutmaya özen göstermelisiniz. Eğer ki yavrular annelerine doğru gidip emmeye çalışıyorlarsa ve anne de emzirmelerden sonra yavrularını yalıyorsa bu iyiye işaret. Yavrular 6 haftaya kadar anne sütüyle kesinlikle beslenmelidir. Çünkü kolostrum(anne sütü), besinsel olarak çok zengin ve yavruları hastalıklara karşı koruyacak antikorlara sahiptir. Ayrıca yeni doğmuş yavrular 2 -3 saate beslenmelidirler. Ve tahmini her beslenmede 2 -3 ml süt almalıdırlar.
Anne yavrusunu ya beslemezse ya da yavru emmeye gitmezse ne yapabiliriz?

O zaman Veteriner Kliniklerinden “aptamil” tarzı yeni doğan kediler için mamalardan almalıyız. Ve 2 saatte bir ılıtarak yavrularımıza vermeliyiz.

Yorum Yap

İletişime Geçin